Připojte se k nám na Facebook
Lesbos

Lesbos

O Lesbu

Tradice, kultura, historie a umění jsou dominantami nejkrásnějšího koutu Egejského moře. Lesbos je třetím největším ostrovem Řecka po Krétě a Evii, a má dlouhou historii, která sahá až 3 000 let zpátky. Lesbos je rodištěm mnoha slavných osobností, jako je Sapfo-nejznámější poetka ve starověkém Řecku, básník Arion, lyrik Alkaios, nebo jeden ze sedmi antických mudrců Pittacus. Z novodobých umělců se zde narodili nejslavnější řecký naivní malíř Theophilus Hajimichali nebo nositel Nobelovi ceny za literaturu z roku 1978 Odyseus Elytis.

Ostrov je známý svou výbornou kuchyní, hlavně kallonskými sardinkami a olivami. Jih a východ je pokrytý olivovníky, kterých je na celém ostrově až 18 milionů. Olivový olej z Lesbu je považován za jeden z nejkvalitnějších. Terén je vhodný pro pastviny, proto místní obyvatelé většinou chovají ovce. Sýr z ovčího mléka (nazývá se ladoryti) je velmi oblíbený a chutný.

Z názvu ostrova byl později odvozen pojem pro vztah ženy se ženou. Slovo Lesbos má i další významy: 1. řecká prefektura v Severoegejské oblasti, 2. jeden s bohů řecké mytologie, syn Lapitův a manžel Metymny. Turci v době, kdy okupovali Lesbos, nazývali ostrov „Sadem říše“, protože obyvatelé pěstovali na ostrově prakticky všechno. A tato soběstačnost spolu s dlouhou tradicí v lásce ke kráse a životu rozvinula jemnou kuchyni s vyváženým spektrem chutí a vůní.

Lesbos se pomalu stává populární prázdninovou destinací. Na jaře a na podzim je vhodný k horským túrám a pozorování ptáků, v letních měsících ke strávení pohodové a klidné dovolené. Lesbos má na jihu a severu různé turistické cesty, které nejsou moc dobře označeny, nicméně jsou poměrně dobře rozeznatelné. Většinou jsou kombinací pěší a automobilové turistiky. Pozorování ptáků je na Lesbu velmi populární záležitost. Ostrov je tranzitním bodem a domovem více než 130 druhů stěhovavých ptáků. Nejvhodnějšími místy jsou oblasti Eresos, Petra, Skala Kalloni a Agiasos

Ubytování

World Women Festival

04.09. - 18.09. 2010 V místě Skala Eressos se ženy schází na tomto místě již více než 50 let. Rodiště Sapfó má bezstarostnou a přátelskou atmosféru, místní obyvatelé jsou velmi milí a tak se stala Skala Eressos nejoblíbenějším letoviskem pro ženy v Evropě.

více Více