Připojte se k nám na Facebook
Malta

Malta

O Maltě

Poloha: Maltské souostroví leží ve strategické poloze ve Středozemním moři 95 km jižně od Sicílie a 290 km východně od Tuniska. Skládá se z následujících obydlených ostrovů: Malta, 246 km², Gozo (Ghawdex), 67 km² (kolem 30 000 obyvatel) Comino (Kemmuna), 3 km² (obydlen především během turistické sezóny). K Maltě náleží i tři neobydlené ostrůvky Cominotto, Filfla Island a St. Paul's Island. Ostrovy jsou pozůstatkem dřívějšího pozemského spojení mezi Afrikou a Evropou, které bylo před asi 11 000 lety přerušeno vzestupem mořské hladiny.

Pobřeží ostrova Malta je spíše skalnaté, ale najdou se zde i písečné pláže, mezi něž patří například Mellieha, St. Pauls Bay a další. Dovolenou na ostrově Malta doporučujeme spojit s navštívením dvou sousedních ostrovů Gozo a Comino, hlavního města Valletty, či bývalého hlavního města Mdina. Geograficky i geologicky náleží Malta k Evropě.Malta, kde z 98% převládá římskokatolické náboženství, je dále známá svými festivaly – festa. Každá vesnice má svého patrona jehož je festa oslavou. Tato oslava, pořádaná v hlavní sezóně téměř každý týden, je pro každého možností k návštěvě a poznání života lidí žijících na Maltském venkově.

Přírodní podmínky: Nejvyšší bod leží 257 m nad mořskou hladinou, nejsou tu řeky ani jezera ani výraznější hory.

Hlavní město: Valletta (7100 obyvatel)

Jazyk: Maltština - patří mezi semitské jazyky, během vývoje silně ovlivněna arabštinou. Díky 160 letům britské nadvlády ovládají všichni Malťané bez problému anglický jazyk.

Malta není klasickou gay destinací. Nicméně je zemí nesmírně zajímavou, pestrou a tolerantní. Navíc je ideální pro gurmány. Nikde si nepochutnáte tak na králičí pečeni jako na Maltě.

Nachází se zde několik gay friendly barů jako Tom Bar, diskoték – Klozet club a restaurací – Tapas Pasta. Gay friendly hotely jsou v obsaženy v následující nabídce.

Malta je sice malý ostrov, ale má za sebou bohatou historii. Prehistorické civilizace, Římané, Arabové. Všichni se účastnili tvorby dnešní podoby Malty.

Maltská republika je krásné souostroví ostrovů v jižní Evropě a pro cestování je ideální destinace . Malta podporuje malé, ale dobře se rozvíjející se gay komunity

Pláže

Gnejna Bay

Tento záliv je osamělý a  v docházkové vzdálenosti od Golden Bay. Tato pláž splňuje všechny požadavky těch, kteří si chtějí nerušeně vychutnat slunce a přírodu. Gnejna Bay nabízí ploché kámeny, přírodní plošinu, které zasahují přímo do vody.

Golden Bay

je daleko od měst a vesnic v severozápadní části ostrova. V létě je to klidná pláž v průběhu týdne, ale o víkendech, tuto pláž navštíví řada Malťané. Mnozí z nich zůstávají po západu slunce, aby se tu sešli na grilování s přáteli a užili si hvězd a nebe. V noci se díky větru ochladí, ale noci zde bývají teplé.

Gozo

San Blow Bay a Ramla Bay nabízí ideální místo pro pozdní oběd, včetně slunce a moře, během jednodenního výletu autem. Během týdne je tady poměrně klid, ale o víkendu sem vyrazí mnoho malťanů.

Bílé skály v Pembroke

Bílé skály jsou severně od St Julian a Paceville. Na skalách jsou strážní věže. Moře se nabízí jako chladicí lázeň v horkých dnech - nemluvě o dalších věcí, které zde můžete vychutnat.

Bary a diskotéky

Tom Bar

Klozet Klub

Cucoo Bar

Akce, karnevaly

Bujaré oslavy všemožných událostí mají na Maltě dalekosáhlou tradici. Tou asi nejvelkolepější slavností je Karneval, pořádaný v hlavním městě Malty Valetta. Karneval začíná přesně 5 dní před pověstným velikonočním půstem, který podle tradic trvá 40 dní. Oslavy Karnevalu jsou plné pestrých barev a různorodé zábavy. Tradiční součástí Karnevalu je již téměř 300 let atrakce zvaná Il-Kukkanja, která má své místo na hlavním náměstí města. Princip této atrakce spočívá v překonávání provazových žebříků ve snaze dostat se na strážnou věž, na jejímž vrcholku je umístěna velká proutěná koule. Kromě košíků s jídlem, které jsou zavěšené na žebřících, získá vítěz také lákavou finanční odměnu.
Charakter oslav velikonočních svátků s atmosférou Karnevalu ostře kontrastuje. Předvelikonoční oslavy znamenají především tiché náboženské průvody se sochou Panny Marie. Konají se také představení ,,Poslední večeře“. Na Velký pátek drží všichni obyvatelé Malty smutek. Všechny veřejné instituce jsou v tento den uzavřené, stejně tak jako všechny zábavní podniky, kina, divadla i muzea. Ve večerních hodinách se potom konají rozsáhlé průvody se sochami trpícího Ježíše Krista. Radost se na Maltu navrací až s Velikonoční nedělí. Její průvody jsou naopak veselé, doprovázené kapelami. Na Velikonoční Pondělí se scházejí rodiny a jejich přátelé, obdarovávají se a tráví chvíle plné pohody na pikniku v přírodě. Tradičním maltským velikonočním pokrmem nejsou vajíčka, nýbrž sladké mandlové pečivo.
Ve středu v týdnu po Velikonoční neděli se na Maltě každoročně slaví Svátek svatého Grigora. Průvod mířící do kostela sv. Grigora je díkuvzdáním bohu za to, že zastavil v 17. století morovou epidemii, při které přišlo o život mnoho místních obyvatel. Ještě v nedávné době byl tento svátek považován za úplně nejvýznamnější. Zakončením průvodu bývá rybářská vesnička Marsaxlokk, kde se celé rodiny scházejí i se svými přáteli a dopřávají si bohatě prostřený piknik.
Největší letní slavností Malty je folklórní festival, tradičně spjatý s oslavami svátku svatého Petra a Pavla 29. června. Oslavy se nesou převážně v duchu rodinné a společenské zábavy. Lidé se scházejí na denních i nočních piknicích, na kterých se podává především králičí maso upravené na nejrůznější způsoby. Spolu se svými známými také obyvatelé Malty navštěvují zemědělské výstavy či závody koní a oslů. Všude zní zpěv a zvuk kytary.
I ta nejmenší vesnička na Maltě má svého patrona, ke kterému její obyvatelé vzhlížejí s velkou úctou a s oblibou oslavují jeho památku. Taková slavnost se nazývá festa a připadá obvykle na období letních měsíců. Součástí oslav je slavnostní výzdoba kostelů, velkolepé bohoslužby, různé koncerty, zářivé ohňostroje a samozřejmě také slavnostní průvod obyvatel vesnice či města se sochou onoho místního patrona.
Na 8. září připadá státní svátek Den vítězství. Je oslavou hned tří významných událostí – narození Panny Marie, konce Velkého obléhání a výročí kapitulace italské armády během 2. světové války. Jednou z akcí, která je součástí oslav tohoto dne, jsou velké veslařské závody v přístavu Great Harbor.
Vánoce jsou na Maltě svátek prozářeným slunečními paprsky. Místní vánoční zvyky jsou oproti těm našim také značně netradiční. Vzhledem k silnému katolickému vyznání obyvatel jsou oslavy vánočních svátků na Maltě opravdu intenzivní. Konají se nádherné mše s vánočními koledami a podmanivým osvětlením, oltáře barokních kostelů zdobí úctyhodné květinové aplikace. Pokud toužíte potom, užít si oslavu Vánoc trochu jinak, než je u nás zvykem, bude pro vás cesta na Maltu právě v tomto období jedinečným zážitkem.

Výlety

Valletta pojmenovaný po velmistru La Valette, který postavil své budovy po Velkém obležení 1565. Dědictví UNESCO, je zážitek sám o sobě. St John je katedrála a muzeum,

Mdina "Tiché město" nebo "Citta Vecchia" (staré město). Malta's open-air museum.
Musíte navštívit Katedrálu svatého Pavla a jejího Muzeum - bydlení středověké umění a sbírka dřevorytů Dürer. Vilhena palác a přírodní historické muzeum.

Rabat Romanská Villa z 1. století našeho letopočtu. St Paul & St Agatha 4. - 7. století našeho letopočtu. Verdala Palace & Gardens Buskett postavil velmistr de Verdalle jako letní sídlo.

Dingli Cliffs nejvyšší bod ostrova

Attard

San Anton Palace & Gardens

Mosta

Rotunda a Ta Qa  řemesla Village

Bugibba, Qawra "na-místo" pro plavce v létě a St Paul's Bay: Bary, restaurace a kasino.

Sliema & St Julian Nakupování, restaurace a kaváren

Tři Města Senglea (Isla), Viktoria (Birgu) Cospicua (Bormla) oplývají v historii. Atraktivity: Maritime Museum; Inquisitor palác, Fort Angelo, Gnien il-Gardjola, Fort Rinella - koncem 19. století pobřežní pevnost známý svými 100-tunovým zbranemi.

Tarxien Hypogeum prehistorické podzemní pohřebiště a neolitické chrámy, 3800 - 2200 před naším letopočtem.

Birzebbugia Ghar Dalam Prehistorické jeskyně a legendární Ghar Hasan.

Marsaxlokk Hlavní Maltská rybářská vesnice.

Zurrieq Modrá jeskyně a megalitické chrámy Hagar Qim a Mnajdra.

Gozo Ostrov Calypso je okouzlující svým odlišným charakter.

Comino Tajné zátoky obklopují ostrov fascinující Blue Lagoon.

Sport

Cyklistika

Úzké a klikaté cestičky, kterými je celý ostrov protkán, jsou jako stvořené pro jízdu na kole. Povrch je často poněkud nerovný a stezky vedou jak po krajině drsnějšího rázu, do strmých kopců a po skalních útesech, tak i skrz příjemné maltské vesnice. Možnost zapůjčit si horská kola nabízejí téměř všechna velká rekreační střediska.

Fotbal

Fotbal je na Maltě stejně tak jako v Itálii skutečnou vášní. Svůj fotbalový tým má každé, byt sebemenší město, a vyrazit si na fotbal je pro každou rodinu či skupinku přátel snad tím nejoblíbenějším druhem zábavy – fotbal je v žebříčku popularity jednoznačně sportem číslo 1. Fotbalová sezóna probíhá od května do září a ty nejlepší zápasy můžete sledovat na Národním stadionu v Ta’Qali. Příznivé klimatické podmínky na Maltě však umožňují, věnovat se fotbalu i po celou zimu.

 

Golf

Maltský královský golfový klub patří mezi vyhlášené. Tradice golfu na Maltě má své kořeny již v 19. století. Krásně udržované 18- ti jamkové hřiště patří k Marsa Sport Club poblíž maltského hlavního města. Krásy tohoto sportu zde mohou objevovat jak profesionálové, rekreační hráči, tak i úplní začátečníci. Vzhledem k vzrůstající popularitě golfu Malta plánuje v blízké době výstavbu dalšího kvalitní hřiště.

Horolezectví

Příznivci adrenalinových sportů, jakými jsou horolezectví a slaňování, si na Maltě určitě přijdou na své. Není problém si horolezecké vybavení vypůjčit a nechat se doprovodit na vhodná místa skutečnými odborníky. Lezení po skalách se vám jistě zalíbí, i když ho třeba budete na Maltě zkoušet úplně poprvé. Ta nejlepší místa ve skalních komplexech s nádherným výhledem na moře najdete nejsnáze, pokud se připojíte k nějaké menší organizované skupině.

Jízda na koni

Koně se na Maltě těší velké oblibě, stejně tak jízda na nich a z diváckého hlediska také nejrůznější závody, které se pořádají velmi často. S koňmi se můžete setkat prakticky všude a pokud budete mít zájem o projížďku, příležitostí budete mít na Maltě opravdu dostatek. Intenzitě zážitku, který získáte při prohlídce nádherné maltské krajiny z koňského hřbetu, se jen máloco vyrovná. A nemusíte se vůbec bát, jestliže zrovna nepatříte mezi profesionální jezdce - na Maltě funguje hned několik jezdeckých škol. Hlavním střediskem jezdectví je Marsa.

Pěší turistika

K příjemným procházkám láká nádherná maltská krajina turisty především v období od listopadu do května. Cesty obklopují úrodná pole a louky pokryté rozkvetlými květinami. Život na maltských vesnicích běží stále ještě podle původních starých tradic, takže zdejší příroda je výjimečně čistá a moderní technikou téměř nedotčená. Svá pole lidé obdělávají sami a všude kolem nich se pasou stáda ovcí a koz. Během svých pěších výletů tak můžete do sytosti obdivovat krásy maltské různorodosti – venkovské usedlosti se zdobenými kapličkami u cest, drsnou přírodu nad mořskou hladinou, romantická skalní údolí i místa, dokumentující dávnou historii Malty.

Rybolov

Rybolov je oblíbeným koníčkem mnoha obyvatel ostrova a často se mu věnují celé rodiny. Dalekosáhlou maltskou tradicí jsou rybářské lodě Luzzu s Osirovým okem na přídi. Hlavním rybářským přístavem Malty je Marsaxlokk, kde se každou neděli koná velký rybí trh. Prodavače ryb ale najdete snad ve všech vesničkách po celé zemi, ryby jsou totiž neodmyslitelnou součástí jídelníčku maltského obyvatelstva. A tak si v souvislosti s rybolovem určitě neodepřete ochutnávku znamenité místní kuchyně

Tenis

Malta je celoročně doslova rájem pro všechny milovníky tenisu. Klima je příjemné a tenisové kurty vždy dokonale upravené - obvykle mají tvrdý povrch a poplatky za jejich použití jsou cenově přijatelné. Sportovní klub v Marse dokonce disponuje tenisovými kurty s umělým osvětlením. Na Maltě se bude líbit i vyznavačům squashe. Moderních prosklených hřišť na tento sport je zde vybudováno hned několik.

Vodní sporty

Nejrozšířenějším vodním sportem na Maltě je samozřejmě plavání. Přírodních písečných pláží zda najdete pouze několik, jinak je pobřeží Malty převážně skalnaté. Přesto jsou podmínky ideální jak pro koupání rodin s dětmi, tak i pro vyznavače adrenalinu. Voda je krásně azurově modrá a možnost zapůjčit si lehátka a slunečníky je téměř samozřejmou službou na všech větších plážích. Na většině pláží najdete rovněž stánky s bohatým sortimentem občerstvení.

Ubytování

Dolmen ****

Moderní komfortní hotel se nachází v malebné klidné oblasti městečka Qawra. Hotel leží přímo u písčité pláže s krásným výhledem na Středozemní moře a záliv Svatého Pavla, vzdálen jen pár metrů od centra letoviska. Svým návštěvníkům nabízí množství barů, restaurací, kaváren, obchůdků a diskoték, ale i poklidné procházky pěknou kolonádou kolem moře. Vzdálenost od letiště 20 km, od centra 500 m.

více Více

Westin Dragonara *****

Luxusní hotelový resort se nachází na vlastním poloostrově o rozloze 74 000 m2 v oblasti St. Julian, přímo na pláži, v dosahu pěší chůze od centra města se spoustou obchodů a restaurací a jen 5 min. od hlavní silnice ostrova, která spojuje všechny hlavní dějiště a místní zajímavosti.

více Více